O serwisie | Dołącz do nas | Reklama | Regulamin | Twoja poczta
Strona główna >>
Lista Parafii:
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pychowicach
Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie Mydlnikach
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Brata Alberta w Krakowie
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Kraków - Rżąka
Parafia Świętej Kingi w Krakowie
Galerie - ostatnio dodane:

Ministranci i Scholanki na nartach 2017
Informator:
Msze święte w Kościołach w Krakowie. Godziny odprawiania.
Co potrzebne jest do sakramentu małżeństwa?
Nauki przedmałżeńskie. Wykaz katechez dla narzeczonych oraz nauk przedmałżeńskich
Sakrament chrztu - podstawowe informacje
Jak przebiega sakrament chrztu świętego?
Projekt kościoła - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pychowicach w Krakowie
Najlepsze parafie - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa - Kraków Pychowice
Diecezja krakowska – krótka historia
Filmy - ostatnio dodane:

ŚDM 2016 - młodzież z Syrii

Historia Parafii

 

Krótki rys historyczny parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pychowicach

 

Pierwsze wiadomości o wsi Pychowice zawdzięczamy polskiemu historykowi Janowi Długoszowi, któremu kapituła krakowska przekazała 8 października 1455 r. wieś Pychowice w dzierżawę.

Początkowo Pychowice należały do parafii św. Stanisława na Skałce, a następnie w połowie XIX wieku do parafii św. Józefa w Podgórzu. Kiedy w roku 1918 kardynał Adam Sapieha oddał duszpasterstwo Dębnik Zgromadzeniu Salezjańskiemu, wtedy Pychowice zostały włączone do nowo utworzonej parafii św. Stanisława Kostki w Dębnikach.

W następnych latach Pychowice zaczęły myśleć o usamodzielnieniu się, gdyż do kościoła parafialnego było daleko. Już przed drugą wojną światową noszono się z zamiarem wybudowania w Pychowicach kościoła parafialnego, którego plany sporządził już nawet inż. arch. Borkowski. Pomysł ten popierał również proboszcz i budowniczy kościoła parafialnego w Dębnikach, ks. Jan Symior. Niestety wojna pokrzyżowała plan budowy kościoła i usamodzielnienie się gminy pychowickiej.

W czasie okupacji sporadyczne nabożeństwa odprawiali tu księża salezjanie w jednej z sal szkoły powszechnej w Pychowicach. Tu również uczyli religii dojeżdżający z Dębnik księża salezjanie, m.in. ks. Aleksander Drozd a także jeden z kandydatów na ołtarze, Sługa Boży ks. Ludwik Mroczek, który wraz z innymi salezjanami został przez gestapo aresztowany 23 maja 1941 roku i przewieziony, najpierw do więzienia na Montelupich, a potem do obozu w Oświęcimiu, gdzie poniósł śmierć męczeńską, 5 stycznia  1942 roku.

W tym samym roku mieszkanka Pychowic Honorata Warzecha, zaproponowała poświęcenie Pychowic Bożemu Sercu, nabywając obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który po dziś dzień wisi w bocznym ołtarzu kościoła. Pomysł ten poparła pani Olga Wojtowicz, tutejsza dziedziczka, która zaproponowała wybudowanie wotywnej kapliczki ku czci Serca Jezusowego, na ofiarowanym przez siebie terenie. Mieszkańcy Pychowic zamiar ten przyjęli z ogromnym entuzjazmem. Inż. Witold Zagórski, opracował plany i kierował budową. Troskę duszpasterską sprawował wówczas ks. Jan Kanty Zeman, który całym sercem zaangażował się w to dzieło.

Kapliczka była zbudowana w stylu góralskim, z ostrym dachem i z małą wieżyczką. Posiadała marmurowy ołtarz i posadzkę projektu inż. arch. Stanisława Kruga, wykonaną przez firmę pana Łuczywy, oraz bardzo piękną kratę u wejścia do kaplicy, kutą artystycznie w żelazie. Można ją dziś oglądać przy przydrożnej kapliczce na ul Tynieckiej 64. Kratę tę, jak i krzyż na wieżyczce, lampkę wieczną, lichtarze oraz obramowania do okien witrażowych wykonała prawie bezinteresownie znana w Krakowie firma Oremus. Przepiękna jest też - do dzisiaj zachowana – kropielnica, wykuta w marmurze.

Poświęcenia kapliczki dokonał dnia 8 października 1944 roku, ks. biskup katowicki Juliusz Bieniek, który w tym czasie przebywał w Krakowie. Przy poświęceniu asystował mu ksiądz proboszcz z Dębnik Stanisław Krygier, ks. Jan Zemana i ks. Stanisław Domino.

W roku 1945 do kaplicy dobudowano barak i od tej chwili były tu regularnie odprawiane Msze święte. Potem Kuria biskupia udzieliła kaplicy pychowickiej pozwolenia na udzielanie sakramentu chrztu i małżeństwa, a z czasem pychowicka kaplica uzyskała pełną opiekę duszpasterską prowadzoną przez księży salezjanów.

Po odejściu ks. Zemana jego miejsce zajął ks. Tadeusz Adamski, który poszerzył kapliczkę dobudowując do niej barak o wymiarach 15 m długości 5 m szerokości i 3 m wysokości. Od tej pory regularnie odprawiano tu dwie Msze św. o godz. 7.00 i 10.00, oraz nieszpory o godz. 15.00, a także nabożeństwa majowe i różańcowe. W nabożeństwach brali też udział mieszkańcy Bodzowa i Kostrza, choć wówczas przynależeli do parafii w Tyńcu.

1 września1957 roku do Pychowic przyszedł ks. Stanisław Marchaj, w charakterze wikariusza i od razu przystąpił do przebudowy istniejącego baraku na kościół poszerzając go do wymiarów: 40 m długości, 8 m szerokości, i 13 m wysokości. Prace rozpoczęto już pod koniec 1957 roku. Ks. Marchaj otrzymał urzędowe pozwolenia tylko na remont baraku, gdyż groził zawaleniem, lecz nie otrzymał pozwolenia na wystawienia wysokiego dachu, za co został szykanowany przez ówczesne władze PRL-lu i z tego powodu nigdy nie został zatwierdzony na proboszcza. Przy budowie najbardziej zasłużyli się parafianie: Stefan Kapusta, Stanisław Adamus i Stanisław Giermek.

Całość została ukończono w 1962 roku, a poświęcenia dokonał ks. biskup Julian Groblicki 23 maja tegoż roku. W międzyczasie, 15 sierpnia 1958 roku, arcybiskup krakowski Eugeniusz Baziak erygował tu parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, obejmująca Pychowice, Kostrze i Bodzów.

 Zewnętrzny wygląd świątyni prezentuje się nader skromnie. Wydłużona i niska konstrukcja nakryta wysokim, dwuspadowym dachem. Z czasem dobudowano jeszcze niewielką sygnaturkę i krzyż nad wejściem, co nadało bardziej sakralnego charakteru.

Bardzo oryginalnie wygląda wnętrze świątyni, patrząc z zewnątrz może się wydawać, że środek będzie niewielki i niczym się nie wyróżniający, lecz dzięki wykonaniu drewnianego stropu z odsłoniętą więźbą dachową, przestrzeń nabrała niezwykłego pośród krakowskich kościołów charakteru. Ołtarz główny stworzył krakowski rzeźbiarz Antoni Baran, w jego środkowej wnęce umieszczono drewnianą figurę Serca Pana Jezusa. Po bokach znajdują się figury aniołów oraz Matki Boskiej i św. Józefa.

 

W kolejnych latach proboszczami parafii byli:

Ks. Jerzy Kanton – 1972 - 1981

Ks. Władysław Nowak – 1981-1989

Ks. Jan Krawiec – 1989-1998

Ks. Marian Niedziela – 1998-2007

Ks. Jacek Ryłko – 2007-

 

Ważniejsze wydarzenia w parafii:

* Wizytacja kanoniczna kardynała Karola Wojtyły - 31 marca - 1 kwietnia 1973 r.

* Budowa kaplicy w Kostrzu, w latach 1981-1995.

   Poświęcenia dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski - 12 maja 1995 r.

* Remont zabytkowej kapliczki w Bodzowie wraz z przybudówką o 5m - 1983 r.

* Poświęcenie nowych organów przez ks. biskupia Jana Pietraszko - 6 września 1987r.

* Poświęcenie dzwonów przez ks. Kardynała Franciszka Macharskiego - 11 czerwca 2000 r.

 Nasi parafianie:

s. Amancja
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pychowicach

Przydatne linki:
Rozkład jazdy MPK
Dziś fotoksiążki zastępują tradycyjne albumy ślubne
Czy najczęściej wybierane prezenty to koszulki i kubeczki reklamowe?
extrema © 2007-2010
fotografia ślubna, wizytówki, zaproszenia ślubne, pieczątki, fotoksiążki, fotoalbumy, nadruki, gadżety