Strona główna >> Zabytkowe kościoły w Beskidzie Niskim >> Aktualności

Drewniany kościół w Kwiatoniu wpisany na listę UNESCO

2018-06-06 22:14:32 | Autor: Zabytkowe kościoły w Beskidzie Niskim

W zachodniej części Beskidu Niskiego, w miejscowości Kwiatoń, w gminie Uście Gorlickie, zaledwie 8 km od pięknie położonego uzdrowiska Wysowa Zdrój znajduje się cerkiew wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury.

Cerkiew powstała w 2. połowie XVII wieku. Świątynia jest klasycznym przykładem łemkowskiej architektury architektury cerkiewnej, a ze względu na swoje proporcje uważana jest za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Wzniesiono ją w konstrukcji zrębowej, ściany i dachy pokryto gontem. Wystrój wnętrza stanowi polichromia o motywach figuralnych i ornamentalnych z 1811 roku.
Zachowało się kompletne wyposażenie: ikonostas (ściana z ikonami) autorstwa M. Bogdańskiego z 1904 r., w prezbiterium ołtarz główny z XIX w. oraz dwa ołtarze boczne z ikonami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Zdjęcia z Krzyża.

Cerkiew jest udostępniana dla zwiedzających, odbywają się w niej także msze święte w niedzielę w obrządku rzymskokatolickim. Cerkiew podobnie jak inne zabytki architektury drewnianej na tym terenie warta jest zwiedzania. Ponieważ te zabytki sakralne rozrzucone są po wielu miejscowościach Beskidu Niskiego, to proponujemy by zatrzymać się na pobyt na kilka dni. Możliwe jest to np. w Ropkach gdzie znajdowała się także jedna z najpiękniejszych cerkwi, obecnie przeniesiona do muzeum w Sanoku.