Strona główna >> Pół żartem pół serią >> Aktualności

ORATORYJNE JASEŁKA PO RAZ WTÓRY

2011-02-01 11:34:49 | Autor: Pół żartem pół serią
6 stycznia 2011 roku mieliśmy okazje oglądać jasełka pt: „Szopka w lesie”, przygotowane przez uczestników i współpracowników naszego oratorium pod kierunkiem s. Amancji. Tym razem premiera spektaklu odbyła się na scenie salezjańskiej przy ulicy Tynieckiej. Przygotowana z ogromnym rozmachem inscenizacyjnym, aktorskim i muzycznym wywołała duży aplauz publiczności.

Zainscenizowano niezwykłe widowisko, odbiegające od schematów tego rodzaju przedstawień. Pojawiły się na scenie między innymi postacie krasnali, pór roku, kwiatków, towarzyszące znanym nam z „tradycyjnych” przedstawień sylwetkom Marii i Józefa, diabłów, pasterzy. Zadziwiała postać Jezusa, który jakby z roku na rok rośnie wraz
z oratoryjną inscenizacją.

Trzeba przyznać, że wszyscy aktorzy sprostali niełatwym wymaganiom sceny teatralnej. Oświetlenie, duża widownia, wszystko to na pewno powodowało uczucie tremy. Tym bardziej, że na „Łosiówce” odbyła się tylko jedna próba przed spektaklem, pozostałe odbywano w niewielkich pomieszczeniach przy kościele. Wielkie więc słowa uznania należą się aktorom, wśród których trudno kogokolwiek specjalnie wyróżnić. Bawiło zaangażowanie krasnali, które dzielnie rozszczepiały przygotowane na ognisko drewno. Robiła wrażenie dynamika diabelskich harców, które swoim tubalnym głosem próbowały zakłócić narodzenie Dzieciątka.

Jedynym nieco słabszym punktem był brak odpowiedniego nagłośnienia, przez co widzom umykało sporo kwestii, wypowiadanych szczególnie przez najmłodszych aktorów. Duże brawa dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania spektaklu, a pozostawali w cieniu teatralnych reflektorów. Przecież bezinteresownie poświęcili swój prywatny czas, aby inscenizacja doszła do skutku. Pełną listę aktorów i współpracowników opublikujemy wraz ze zdjęciami na parafialnej stronie internetowej.

Również Rodzice, dla których na pewno nie zawsze łatwe było „dostarczenie” swoich pociech na próby i pomoc w uczeniu roli, sprostali zadaniu. Wreszcie obecność scholi „Miriam”, która wzbogaciła przedstawienie kolędami.

Warto również wspomnieć o parafialnym „opłatku”, składanych sobie nawzajem życzeniach i słodkim deserze, w postaci upieczonych przez parafianki ciast.

Była to świetna okazja, aby przekonać się, jak wielka siła drzemie w parafialnej wspólnocie i jak wiele można zdziałać dla dobra innych..

.

JASEŁKA 2011