Strona główna >> Przegląd prasy katolickiej >> Aktualności

Niedziela palmowa w Lipnicy

2008-03-16 19:54:41 | Autor: Przegląd prasy katolickiej

W Niedzielę Palmową wokół figury świętego Szymona z Lipnicy wyrasta prawdziwy las ogromnych, kolorowych palm.Tradycja procesji z palmami sięga IV wieku, kiedy w Ziemi Świętej narodził się pomysł uroczystości ukazujących ewangeliczne wydarzenia.

Chrześcijanie gromadzili się wówczas na Górze Oliwnej i trzymając w dłoniach palmy, szli do miasta z radosnymi okrzykami „Hosanna” na ustach. Do Europy procesje i święcenie palm dotarły w VII wieku, do Polski – w wieku XV. Katolickie zwyczaje łączyły się u nas z pogańskimi – wierzono np., że połknięcie bazi zapewnia zdrowie i chroni przed chorobami gardła. Dziś zwyczaje związane z Niedzielą Palmową stopniowo zamierają. Ludzie zamiast wykonywać palmy własnoręcznie, wolą kupić gotowe w sklepie czy na straganie. Jest jednak takie miejsce w Polsce, gdzie tradycja robienia palm nie tylko nie zaniknęła, ale z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. W Lipnicy Murowanej palmy osiągają wysokość sporego bloku mieszkalnego! Nic dziwnego, że przybywają tu goście z całego świata.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule  Szymona Babuchowskiego w Gościu Niedzielnym artykuł z numeru 11/2008 16-03-2008